Od 1 stycznie 2017 roku zmieniła się ustawa VAT. Na niektóre usługi budowlane dodano mechanizm opodatkowania polegający na “odwrotnym obciążeniu” zgodnie z załącznikiem nr 14 ustawy o VAT.
W związku z tymi zmianami rodzi się wiele wątpliwości. Czy załadunek kontenerów to usługi dźwigowe podlegające odwrotnemu obciążeniu? Czy na wynajem dźwigu z operatorem do prac na zlecenie podwykonawcy można wystawić fakturę VAT z odwrotnym obciążeniem? Czy wynajem dźwigu zalicza się do PKWiU z 2008 o nr 43.99.90.0?
W jakich warunkach wystąpi odwrotne obciążenie na usługi dźwigowe?
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 8 ustawy o VAT, na usługi dźwigowe, które są wymienione w załączniku nr 14 ust. o VAT, odwrotne obciążenie wystąpi w sytuacji, gdy:
– firma która świadczy usługi dźwigowe jako podwykonawca, jest podatnikiem niezwolnionym podmiotowo z VAT (gdy jego obroty są nie wyższe niż 200 000 zł).
– usługobiorca jest czynnym podatnikiem VAT.
– firma świadcząca usługi dźwigowe wykonuje je jako podwykonawca.
Mechanizm odwrotnego obciążenia możemy więc zastosować gdy świadczymy usługi dźwigowe na rzecz usługobiorcy, który jest czynnym podatnikiem VAT i swoje prace wykonuje jako podwykonawca.
Jeśli chcesz wynająć dźwig i użyć mechanizmu odwrotnego obciążenia wypełnij zlecenie, które znajdziesz na stronie: https://uslugi-dzwigowe.net/zamowienie/
Ustawodawca niestety nie określił jak należy rozumieć działania w charakterze podwykonawcy. Uznajemy wiec, że taka sytuacja zachodzi, gdy efekt usług stanowiących roboty budowlane świadczonych przez usługobiorcę stanowi część lub całość robót budowlanych świadczonych przez innego podatnika (z reguły jest nim inwestor).
Odwrotne obciążenie na usługi dźwigowe. Wymogi formalne.
Z zastosowanie mechanizmu “odwrotnego obciążenia” wynikają obowiązki takie jak:
– firma świadcząca usługi dźwigowe (ujęta w załączniku nr 14 ustawy o VAT) na rzecz usługobiorcy wystawia fakturę na której umieszcza ostateczną należność nie doliczając jednocześnie 23% podatku VAT. Obowiązkowo na fakturze za wynajem dźwigu musi znaleźć się adnotacja “odwrotne obciążenie”.
– usługobiorca (ujęty w załączniku nr 14 ustawy o VAT) ma obowiązek doliczyć należny podatek VAT do kwoty widniejącej na fakturze. Transakcja musi być również ujęta w rejestrze VAT po stronie sprzedaży w miesiącu, w którym była wykonana usługa.